سلامتی و تندرستی مهم ترین سرمایه انسان در طول زندگی می باشد. یکی از اصلی ترین اهداف علم دکتری پیشگیری و یا شناخت زود هنگام بیماری‌ها است. جلوگیری از بیماری و یا تشخیص زود هنگام آن به خصوص در زمانی که علائم مریضی معلوم نشده باشد و فرد احساس ناخوشی ندارد مهم‌تر و آسان‌تر از درمان بیماری در مراحل پیشرفته و توأم با ظهور عوارض است. امروزه معاینات عمومی نقشی زیادی در شناسایی زود هنگام اختلالات بدن و جلوگیری از بروز عوارض وخیم بیماریها دارد.

غربالگری:

غربالگری روشی است برای شناسایی افرادی که به ظاهر سالم هستند ولی بیماری و یا اختلالی با ریسک بالایی دارند. غربالگری می تواند احتمال بوجود آمدن یک وضعیت خاص را کاهش دهد ولی نمی تواند تضمینی صددرصد برای عدم بروز آن باشد. از برجسته ترین تست های غربالگری آزمایش های  ژنتیک ازدواج و باردای است که امروزه با درصد بالایی باعث جلوگیری از تولد کودکان با اختلالات ژنتیکی شده است.

خلاصه ای از خدمات تخصصی معاینات عمومی:

– آزمایشات روتین و تخصصی: تعیین سطح قند و چربی های خون، شمارش سلول های خونی، تعیین سطح عناصرحیاتی موجود در بدن نظیر سدیم، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و … انجام تست‌های ویروس شناسی(هپاتیت و …)، تست های کبدی، بررسی عملکرد غده تیروئید، بررسی نشانگرهای زودرس سرطان در خون از جمله اقداماتی است که با توجه به سطح معاینات عمومی انجام می شود.

– بررسی سیستم قلب و عروق: با توجه به شیوع بیماری های قلبی و عروقی در سطح جامعه، مراکز تخصصی با بهره‌گیری از اقدامات تخصصی و تجهیزات مدرن اقدام به بررسی کامل سیستم قلب و عروق می نماید که از جمله می توان به اکوکاردیوگرافی، تست ورزش و هولتر مانیتورینگ اشاره کرد. ضمن آنکه با استفاده از دستگاه مدرن CT-ANGIOGRAPHY تشخیص زودرس و بدون عارضه تنگی شریان‌های اصلی قلب (کرونر) امکان پذیر می‌گردد.

– بررسی سیستم گوارش: بررسی و تشخیص به موقع بیماری‌های دستگاه گوارش با روش های نوین آندوسکوپی و کولونوسکوپی صورت می‌پذیرد. جهت جلوگیری از بدخیمی های دستگاه گوارش تحتانی، انجام کولونوسکوپی هر ۱۰سال یک بار توصیه می گردد. با انجام آندوسکوپی و تشخیص به موقع، از بروز عوارض زخم معده و دوازدهه (اثنی عشر) و بدخیمی ها پیشگیری می شود. همچنین با انجام سونوگرافی کامل شکم ارگان‌هایی از قبیل کبد، طحال، کیسه‌ صفرا و غدد لنفاوی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

– بررسی های ویژه آقایان: بررسی کامل دستگاه ادراری تناسلی مردان به ویژه بیماری های پروستات از طریق معاینه، سونوگرافی و آزمایشات مختلف صورت می گیرد.

– بررسی های ویژه بانوان: ماموگرافی یا سونوگرافی و یا هر دو بر اساس سن و لزوم، پس از انجام معاینات تخصصی توسط دکتر متخصص زنان انجام می گردد؛ انجام پاپ اسمیر و بررسی دستگاه تناسلی از لحاظ عفونت های خاص و پیشگیری از بدخیمی ها از اقدامات خاص ویژه بانوان می‌باشد.

– چشم: معاینات کامل چشم با استفاده از جدیدترین و مجهزترین دستگاه های طبی چشم روز دنیا انجام و با تشخیص به موقع آب‌ مروارید (کاتاراکت)، آب سیاه (گلوکوم) و تغییرات عروق شبکیه از بروز پیامدهای ناگوار بیماری های چشم پیشگیری می گردد.

– پوست: بسیاری از بیماری‌های پوستی در مراحل ابتدائی علایم و نشانه های اختصاصی ندارند، با پیشرفت بیماری علائم تشدید شده و درمان آن با اتلاف وقت و هزینه فراوان همراه است، تشخیص سریع و به موقع بیماری‌ها و نمونه‌برداری‌های پوستی در صورت لزوم از جمله اقداماتی است که به صورت معاینات پزشکی انجام می شود.

– مشاوره تغذیه: با عنایت به زندگی ماشینی امروز و عدم تحرک کافی در اکثریت افراد جامعه و استفاده از رژیم‌های غذایی نامناسب، بیماری های مرتبط با این امر از قبیل چاقی، دیابت، افزایش چربی خون، افزایش فشار خون و… شیوع بیشتری یافته است. با توجه به اینکه رژیم غذایی صحیح کمک زیادی به جلوگیری و درمان این قبیل مشکلات می نماید، انجام مشاوره تغذیه و ارائه رژیم غذایی مناسب به مراجعه کنندگان از اهمیت خاصی در این کلینیک برخوردار است.

– خدمات دندان: با توجه به عادات غذایی نامناسب در سطح جامعه و مصرف کربوهیدرات فراوان شیوع بیماری های دهان و دندان به خصوص پوسیدگی های دندان و عفونت های لثه در سطح جامعه افزایش چشمگیری داشته است. جهت پیشگیری از بروز بیماری و تحمیل هزینه فراوان به بیمار، انجام معاینات کامل دهان و دندان توصیه می شود.

– مشاوره روانشناسی: برای داشتن جامعه ای پویا و شاداب، ارتقاء سطح سلامت روحی و روانی افراد می بایست همگام با سلامت جسمانی صورت گیرد، در این راستا انجام مشاوره روانشناسی و آموزش روش های کاهش استرس و فراگیری مهارت‌های زندگی توسط روانشناسان مجرب انجام می‌گردد.

خلاصه ای از خدمات تخصصی غربالگری(قبل از ازدواج، دوران بارداری و پس از تولد):

– آزمایشات قبل ازدواج: انجام آزمایشات تخصصی به خواست مشاور و یا دکتر بالینی قبل ازدواج، با هدف پیشگیری بیماری های ناشی از اختلالات ژنتیکی و شناخت بیماری های زمینه ای

– غربالگری سه ماهه اول بارداری (First Trimester Screening Test): انجام آزمایشات غربالگری جنین در سه ماهه اول بارداری (ابتدای ۱۱ تا پایان هفته ۱۳) با استفاده ز خون مادر با هدف تعیین ریسک ابتلا جنین به سندرم داون، تریزومی ۱۸، تریزومی ۱۳

– غربالگری سه ماهه دوم بارداری (Second Trimester Screening/Quadruple Test): انجام آزمایشات غربالگری جنین در سه ماهه دوم بارداری (هفته ۱۵ تا ۲۲) با هدف تعیین ریسک ابتلا به سندرم داون، نقص لوله های عصبی (NTD) و سندروم اسمیت- لملی- اوپیتز (Slos) صورت می گیرد.

– تست غربالگری جامع (Contingent, Integrated, Sequential): تست جامع غربالگری سه ماهه اول و دوم می باشد که به دلیل دقت بالا این تست در تشخیص ناهنجاری ها و نرخ پایین مثبت کاذب آن پیشنهاد می گردد. در این تست روند روتین غربالگری سه ماهه اول انجام شده و ریسک غربالگری گزارش می شود. سپس گزارش دوم بعد از اینکه اطلاعات سه ماهه دوم محاسبه شد، آماده می گردد که در این میان جدیدترین تست جامع (Sequential) در حال حاضر انجام می شود.

– آزمایشات تشخیصی و تاییدی (Amniotic Fluid Test): آزمایشات آمینوسنتز و QF-PCR با استفاده از مایع اطراف جنین که با هدف تشخیص قطعی اختلالات کروزومی (۹۹٫۹%) و در صورت مثبت بودن، توقف بارداری صورت می گیرد.

– Non Invasive Fetal Trisomy: جدیدترین روش غیرتهاجمی برای تشخیص آنوپلوئیدی ها (تریزومی ها ۱۳، ۱۸ و ۲۱) می باشد که با خون مادر انجام می شود (۹۹٫۹%) و از هفته ۱۰ بارداری قابل انجام است و علاوه بر آن تعیین جنسیت جنین صورت می گیرد. این آزمایش جایگزین مناسبی برای تست های پرخطر و تهاجمی آمینوسنتز و CVS است.

– غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان (Neonantal Screening for Metabolic Diseases): انجام آزمایش پیشرفته غربالگری نوزادان بلافاصله پس از تولد برای بررسی حداقل ۴۳ بیماری متابولیک که فقط با چند قطره خون نوزاد انجام می شود و با هدف پیشگیری از عوارض ناشی از بیماری های متابولیک نظیر عقب ماندگی ذهنی، اختلالات حرکتی، بیماری های چشمی، کبدی و اختلالات تنفسی صورت می گیرد.

شرکت سینامدتور آمادگي دارد تا جهت مشاوره و انجام کلیه خدمات معاینات عمومی و غربالگری، معتبر ترين دکتران و کلینیک ها را در اختيار مریضان غیر ایرانی قرار بدهد. درصورت تمایل به سفر به ایران جهت درمان و بهره بری از امکانات درمانی شهر مشهد می توانید از طریق WhatsApp 1icon با ما در ارتباط باشید.